MASÁŽE - KOREKCE - TEJPOVÁNÍ

DOSÁHNĚTE NA VRCHOL SVÉHO FYZICKÉHO A PSYCHICKÉHO ZDRAVÍUrčitě budete se mnou souhlasit, že vnější postoj člověka odpovídá jeho vnitřnímu postoji. Krásná duše formuje krásné tělo. Vnějšek zrcadlí nitro. Jsou lidé rovní, přímí i tací, co se rádi hrbí. Chceme-li předstírat určitý vnitřní postoj, snažíme se uměle předstírat a ovlivnit postoj vnější. Po dětech, stejně jako třeba po vojácích, se chce, aby stáli nebo seděli rovně a v klidu, přitom ani v hrách ani v boji se takový postoj vůbec neuplatní. Taková drezúra tak akorát naruší přirozenou korespondenci mezi vnitřním a vnějším postojem a projeví se v o to větším „uvolněním“ ve volném čase. Postoj, který neodpovídá naší vnitřní podstatě, se nám jeví jako nepřirozený.

Nutí-li však člověka nemoc k určitému postoji, který dobrovolně nezaujal a který bolí, ukazuje to na neprožitý vnitřní stav, na něco, co manifestuje jeho duši. Lepší, než brát v takovém případě utišující léky, je v klidu popřemýšlet a hledat příčinu. Například, proč jsem si toho tolik naložil. Zda to není třeba proto, že jsem se chtěl zdát velký a silný a tím si kompenzoval svůj vnitřní pocit malosti.

Historie i současnost nám nabízí mnoho takových příkladů a každý terapeut těla či duše může přidat libovolný počet dalších. Kdo se v životě příliš honí, měl by se sám sebe zeptat, proč to dělá, aby jednou jeho zklamání nebylo příliš velké. Většinou je to touha po lásce a uznání, ale tato cesta k cíli nevede. Nedostatek lásky a traumata z raného dětství se dají těžko dohnat v dospělosti honbou za vším možným.

Proto bychom se měli se svými bolestmi duše vypořádat vědomě a včas. Psychická strnulost, projevující se odevzdaností a apatií na jedné straně nebo přehnanou pohyblivostí a aktivitou na straně druhé, nás dovede ke stejným důsledkům. Různé bolesti duše se projevují různě a zpočátku na těle zapínají své varovné „kotrolky“. Pokud takové signály budeme ignorovat či potlačovat a přebíjet nějakou činností, postupně se přetransformují do úrazů, nemocí a chronických problémů odpovídajících částí těla.

Je dost aktivních sportovců, kteří si pohybem kompenzovali potřebu se „vybít“ tak dlouho, až jim tělo řeklo dost. Jestliže je člověk vnitřně strnulý a nehybný, ačkoli navenek předstírá čilost a pohyblivost, jeho klouby korigují jeho jednání k větší „poctivosti“. Nejdříve jemně, později natvrdo. Tvrdá a tuhá šíje tak logicky znamená nepřiznanou „tvrdošíjnost“, ztuhlé kyčle, kolena či ramena znamenají problém se v životě pohnout kupředu a cokoliv změnit, atd.

Když už jsme u té poctivosti, představte si, jak by to asi vypadalo, kdybychom se mávnutím kouzelné hůlky zbavili všech kosmetických vylepšení a aplikací lékařské vědy, kterými nás chrání před poctivým zobrazením naší duše, našeho nitra? Jak by to asi vypadalo? Byl by to strašidelný obrázek plný mrzáků, poloslepých, polohluchých, bezzubých, shrbených a šedivých bytostí. Sice strašidelný, ale spravedlivý. Hned by bylo jasné who is who.

Duše se jen tak nemění, i když lékařská věda a kosmetický průmysl naše těla pilně restauruje a doplňuje různými protézami, takže vypadají jako pravá a živá. Co se však stalo s dušemi? Na těch se moc nezměnilo. Stále jsou zmrzačené, slepé, hluché, pokřivené a strnulé, ale mnoho z nás to nevidí nebo nechce vidět. Máme strach z poctivosti. Je to jako příběh obrazu Doriana Graye. Člověk si může vnějšími triky opatřit na jistý čas umělou krásu a mládí, ale ten otřes, když pak uvidí svůj pravý obraz.

Péče o tělo by tak vždy měla být doplněna i stejnou péčí o duši. Pokud člověk v rámci nápravy těla nepochopí pravé příčiny svých problémů a něco nezmění, vše se postupně zase vrátí do starých kolejí. Jak na to? Recept je překvapivě jednoduchý, těžší je jeho realizace.

Ideální je začít měnit poškozené vztahy, nejdříve sami k sobě a pak s ostatními. Vzájemná blízkost a láskyplné vztahy jsou tím, co nám dělá dobře, co nás „léčí“ a co nás odvede nejen od nemocí, ale i závislostí všeho druhu, ať už je to přehnaná aktivita ve sportu, hrací automaty, cigareta nebo heroin. A to platí pro všechny věkové kategorie, novorozenci počínaje a seniory konče. Navazování vztahů a vytváření citových spojení je jedna z hlubokých lidských potřeb, která bývá často opomíjena. Je to cesta, jak dosahovat uspokojení a rovnovážného harmonického stavu mezi tělem a duší.

Hezký den.

Miroslav Wilczek

} //]]>